ROBOTIKA U NAŠOJ ŠKOLI

Na prijedlog Dubravke Žignić Resman, učiteljice tehničke kulture, održana je radionica iz robotike u prosincu za učenike osnovne škole.

Voditelj radionice i predavač je bio Ivica Kolarić, prof., mentor svjetskim prvacima iz robotike i dobitnik nagrade „Faust Vrančić“. Voditelj je na vrlo zanimljiv  i poticajan način vodio zainteresirane učenike kroz etape izrade i jednostavno programiranje robota. Uz stručno vodstvo, šalu i spretne ruke, u samo tri sata, od osnovnih elemenata većina sudionika uspjela je sastaviti, pokrenuti  i programirati svog robota za obavljanje osnovnih jednostavnih radnji.

Bavljenje robotikom potiče kreativnost djece i razvija im koncentraciju, sposobnost za timski rad, urednost, pedantnost i preciznost. Učenici moraju znati pročitati i riješiti zadatak slaganjem i programiranjem konstrukcije.

Robotika je od velike koristi matematičarima i fizičarima i usmjerava ih prema tehničkim zanimanjima koja su u svijetu i kod nas jako tražena.

U radionici je sudjelovalo oko 50 učenika od 5. do 8. razreda osnovne škole, a učenici su se natjecali, osim u izradi najrobota i u robotičkoj alci. Robotička alka je natjecanje u kojem natjecatelj upravlja robotom koji se kreće najvećom brzinom i pokušava kopljem pogoditi alku koja visi na sredini staze, što uvelike podsjeća na Sinjsku alku.

Dubravka Žignić Resman

objavio: Monika Turk   datum: 25. 1. 2017.

« Srpanj 2017 »