Međunarodni dan dječje knjige

Školska knjižničarka je s djecom iz DV Ribica i DV Smješko  koji djeluju na  područja naše Općine obilježila Međunarodni dan dječje knjige kako bi podsjetila na važnost knjige i razvila još veću  ljubav prema čitanju koja se  njeguje u oba vrtića. Posjetila je vrtiće i pročitala im priču  H. C. Andersena Carevo novo ruho. Djeca su uživala u slušanju  priče i izrazila svoje dojmove, a zatim   su   obojila i izradila košaricu za pisanice i zasladila se kikićima! Zadovoljstvo je bilo obostrano! Fotografije.

Međunarodni dan dječje knjige u čitavom svijetu obilježava se 2. travnja u spomen na rođenje jednog od najvećih bajkopisaca svih vremena Hansa Christiana Andersena.

Danski književnik Hans Christian Andersen rođen je 2. travnja 1805. u gradiću Odenseu kao sin siromašnog postolara i majke koja je poslije suprugove smrti zarađivala kao pralja.

Iako je sa velikom mukom stekao priznanje u književnom svijetu, Andersen je danas poznat kao "kralj bajki ", a nema djeteta koje nije čulo za njegove priče “Ružno pače, “Djevojčica sa šibicama” i “Snježna kraljica”, koje su samo neke od preko 150 bajki koje je napisao.

Dan njegova rođenja obilježava se kao Međunarodni dan dječje knjige, a najznačajnija svjetska nagrada na području dječje knjige je Andersenova nagrada, često nazivana i "Mali Nobel ".

Njegova djela prevedena su na više od 80 jezika i još uvijek su mnogim umjetnicima nadahnuće za stvaranje mnogih kazališnih djela, baletnih predstava, filmova, skulptura i slika.

knjižničarka, Ana Špoljarić

objavio: Ana Dovečer   datum: 9. 4. 2012.

« Studeni 2017 »