SVJETSKI DAN AUTIZMA

BALONI  S PORUKAMA  ODLETJELI U SVIJET IZ SVETOG MARTINA NA MURI

Udruga za autizam „Pogled“  iz Nedelišća  da bi skrenula pažnju javnosti  na djecu i ostale s problemom autizma  potaknula je puštanje balona s pozitivnim porukama u svijet. U srijedu 2. travnja  ove godine  u centru Svetog Martina na Muri pušteni su baloni s porukama u svijet. Inicijativa je  u našem mjestu potekla od tete Izabele  iz dječjeg vrtića „Smješko“  koji je pozvao i 6. razred naše škole  s razrednicom Petrom Novinščak da im se pridruži. Učenici i dječica iz vrtića veselo su pisali poruke na balone koje je sponzorirala Turistička zajednica Općine Sveti Martin na Muri na čelu s predsjednicom Ivanom Živčec, a samom činu puštanja pridružili su se i načelnik Općine, gospodin Franjo Makovec, ravnatelj škole, gospodin Tomislav Paljak te predsjednik Udruge „ Pogled“ Dalibor Kuhta. Gledali smo dugo put naših balona, a onda su nam se izgubili iz vidika, ali smo sigurni da su naše poruke stigle na neko mjesto gdje će biti pročitane i dirnuti srce čovjeka koji ih čita. Autizam (njem. Autismus, prema grč. αὐτός: sam, glavom), biološki poremećaj,  karakterizira  ga nesposobnost komunikacije i soc. interakcije. Otkriva se tijekom prve tri  godine života. Uzrok je nepoznat, a pretpostavlja se da je to poremećaj ustroja i funkcioniranja mozga. Autizam karakterizira usporen razvoj tjelesnih i soc. sposobnosti, problemi učenja, zaostajanje u govoru i razumijevanju ideja te neočekivani odgovori na podražaje. Lakša je komunikacija s odraslima nego s vršnjacima. Nema znakova emocionalnih doživljavanja i postoji otpor prema svakoj promjeni. Učestalost je autizma 5 do 15 oboljelih na 10 000 rođenih, ovisno o dijagnostičkim kriterijima, koji nisu ujednačeni. Četiri je puta češći u dječaka nego u djevojčica; 10% oboljelih ima »otoke« nadarenosti za glazbu ili matematiku. Liječi se medikamentima, dijetom određenim psihoterapijskim pristupom i učenjem po posebnom programu. Važno je u liječenje uključiti i roditelje, jer oni najbolje poznaju svoje dijete. Fotografije.

objavio: Ana Špoljarić   datum: 3. 4. 2014.

« Lipanj 2017 »