P R I R O D O S L O V N A   G R U P A

- SVETI MARTIN NA MURI -

Prirodoslovna grupa temeljena je na gradivu biologije i kemije u osnovnoj školi.

Program se realizira u obliku 2 sekcije (biološka; kemijska) u 2 razreda (sedmi i osmi).

Biološka sekcija proučava nastavne sadržaje biologije sedmog razreda (razvoj života na Zemlji – geološka doba; građa stanice; autotrofni i heterotrofni organizmi (prema sistematskim kategorijama); mikroskop i mikroskopiranje) te nastavne sadržaje biologije osmog razreda (nasljeđivanje; DNK molekula (građa i funkcija); građa i funkcija ljudskog organizma; evolucija čovjeka).

Kemijska sekcija bavi se proučavanje građe, svojstava i promjena tvari na temelju nastavnih sadržaja kemije u osnovnoj školi s tendencijom proširivanja i sistematiziranja sadržaja. Dakle, ukupno su formirane 4 sekcije. Za sve sekcije prirodoslovne grupe planirana je terenska nastava (isključivo polaznici grupe) u drugom polugodištu, a nakon završenih školskih i županijskih natjecanja.

Voditelj prirodoslovne grupe : Crnčec Dražen, prof.

E-mail : dcrncec@yahoo.com

(s naznakom (subject) : Prirodoslovlje)

Prirodoslovna grupa - sedmi razred (2016 - 2017)

Prirodoslovna grupa - osmi razred (2016 - 2017)

aktivnosti

CILJEVI I NAMJENA AKTIVNOSTI

NOSITELJI AKTIVNOSTI

1. Biološka sekcija

- biološka sekcija proučava nastavne sadržaje biologije sedmog razreda (razvoj života na Zemlji – geološka doba; građa stanice; autotrofni i heterotrofni organizmi (prema sistematskim kategorijama); mikroskop i mikroskopiranje) te nastavne sadržaje biologije osmog razreda (nasljeđivanje; DNK molekula (građa i funkcija); građa i funkcija ljudskog organizma; evolucija čovjeka)

2. Kemijska sekcija

- kemijska sekcija bavi se proučavanje građe, svojstava i promjena tvari na temelju nastavnih sadržaja kemije u osnovnoj školi s tendencijom proširivanja i sistematiziranja sadržaja

3. Najbolja fotografija – prirodoslovna tematika

- cilj je senzibilizirati i razvijati ekološku svijest kroz fotografiranje neposredne stvarnosti na zadanu temu

- učenici sedmih i osmih razreda -

- povjerenstvo za odabir najbolje fotografije -

4. Posvajanje ugrožene vrste životinja

- cilj je razvijanje empatije i odgovornosti spram djelovanja čovjeka na prirodu kroz zaštitu ugroženih životinjskih vrsta

- učenici šestih, sedmih i osmih razreda -

5. Školska i županijska natjecanja iz biologije i kemije

- cilj je provjeriti uspješnost provedbe programa prirodoslovne grupe te razvoj ličnosti učenika (stres natjecanja i sl.)

učenici polaznici izvannastavne aktivnosti + zainteresirani učenici

6. Ekologija životinja

- ima za cilj identificirati i pojačano pratiti rad i dostignuća u odgojno – obrazovnom radu s posebno zainteresiranim učenicima u području prirodoslovlja.  Program je razdijeljen u nekoliko dijelova. Temeljni predmet proučavanja je upoznavanje osnovnih ekoloških pojmova, proučavanje prirode (npr. zubala sisavaca) na modelima iz prirode (slikovno prikazivanje, upoznavanje hidroloških i klimatoloških vrijednosti Međimurja; upoznavanje sa geološkom podjelom Zemljine povijesti; proširivanje spoznaja o različitim ekosustavima na planetu Zemlji s posebnim osvrtom na područje RH

7. Terenska nastava